6. Avrupa Matematik Kongresi

2 Temmuz Pazartesi günü, UEFA Avrupa Şampiyonası’nın hemen ardından, 6. Avrupa Matematik Kongresi Polonya’nın tarihi şehri Krakow’da başladı. 1992’den beri düzenli olarak her dört yılda bir, dünyanın her yerinden matematikçileri bir araya getiren kongre, önceki yıllarda sırasıyla Paris, Budapest, Barcelona, Stockholm ve Amsterdam’da düzenlendi. Bu yılki kongre, Prof. Stefan Jackowski (Warşova) başkanlığında, Polonya Matematik Derneği ve Krakow’daki Jagiellonian Üniversitesi tarafından düzenlendi. Ayrıca Polonya Başkanı Sayın Bronislaw Komorowski kongreye onursal başkanlık yapmayı kabul etti.
Yaklaşık 1000 matematikçinin katılması beklenilen kongre bir hafta sürecek ve Krakow’un merkezindeki Jagiellonian Üniversitesi’ne ait Maximum Odotoryumu’nda yapılacak. Katılımcıların sabırsızlıkla beklediği, Avrupa Matematik Birliği (AMB) Başkanı Prof. Marta Sanz-Sole’nin (Barselona, İspanya) AMB’nin çok özel 12 ödülünü açıklayacağı Pazartesi sabahki açılış töreni görkemli geçti. Bu ödüllerin 10’u Genç Matematikçi Ödülü, 1’i Felix Klein Ödülü ve sonuncusu Otto Neugebauer Ödülü olmak üzere herbiri 5000 EU para ödüllüdür, ve ödül kazananlar kongrede bir konuşma vereceklerdir.
GENÇ MATEMATİKÇİ ÖDÜLLERİ
10 Avrupalı 35 yaşından genç matematikçiye, matematiğe üstün katkılarından dolayı verilen bu ödülü kazananlar, çalışma konuları matematiğin değişik alanlarından olan, 15 dünyaca ünlü matematikçiden oluşan, Oxford Üniversitesi’nden Prof. Frances Kirwan başkanlığı’nda bir komite tarafından seçildi. Ödül fonu Compositio Mathematica Vakfı tarafından karşılandı.
Bu ödülü çok özel yapan noktaların başında, önceki ödül sahiplerinin birçoğunun bu ödülden sonra, Fields Madalyası gibi matematiğin en prestijli ödüllerini kazanmış olmaları, ve bir bakıma bu ödülün Fields Madalyası’nın habercisi olmasıdır.
Burada Avrupalı Politikacıların dikkatini önemli bir noktaya çekmek istiyoruz: Bu yılki ödülü kazanan 10 üstün başarılı Avrupalı genç matematikçiden 5’i, kariyerlerine ABD de devam etme kararı almış durumda!
Bu yılki kazananlar: Simon Brendle (31, Stanford Üniversitesi), Emmanuel Breuillard (35, Paris-Sud Üniversitesi, Orsay), Alessio Figalli (28, Texas Üniversitesi, Austin), Adrian Ioana (31, Kaliforniya Üniversitesi, San Diego) Mathieu Lewin (34, Cergy-Pontoise Üniversitesi, Paris), Ciprian Manolescu (33, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles), Grégory Miermont (Paris-Sud Üniversitesi, Orsay), Sophie Morel (32, Harvard Üniversitesi), Tom Sanders (Oxford Üniversitesi), Corinna Ulcigrai (32, Bristol Üniversitesi).
FELIX KLEIN ÖDÜLÜ
Endüstriyle ilgili çok önemli bir matematik problemine yaratıcı bir çözüm getiren 38 yaşından genç matematikçilere verilen bu ödülü Paris 6 Üniversitesi’nden Emmanuel Trelat almaya hak kazandı.
OTTO NEUGEBAUER ÖDÜLÜ
Matematik tarihinde çığır açan bir makale veya kitaba ilk defa bu yıl verilen ödülü, Utrecht Üniversitesi’nden Jan P. Hogendijk almaya hak kazandı.
Ödül kazananlar ve çalışma konuları hakkındaki ayrıntılı bilgileri http://www.euro-math-soc.eu dan edinebilirsiniz.

satunnaisuus